Vše o fotovoltaice

Partner webu:

Fotovoltaické systémy

Fotovoltaické systémy jsou zařízení, která využívají sluneční energii k výrobě elektrické energie. Tento proces se nazývá fotovoltaický jev a spočívá v přeměně slunečního záření na elektrickou energii pomocí solárních článků.

Jaké jsou vaše potřeby?

Jako základní je třeba si určit, proč vlastně chcete fotovoltaiku instalovat. Je zbytečné platit za technologii, které pak nebude využívat. 

Chci jen ohřívat vodu

V tom případě pro vás bude výhodnější prozkoumat pouze Tepelné kolektory.

Chci snížit náklady na elektřinu

Pro snížení spotřeby elektřiny stačí fotovoltaický panel bez baterie, to co vyrobíte spotřebujete, případně přebytky prodáte.

Chci zálohu při výpadku proudu

V takovém případě je potřeba si určit, zda chcete při výpadku pokrýt jen nutné spotřebiče. Nebo aby mohla fungovat celá domácnost. V tomto případě už se určitě hodí i baterie.

Chci absolutní nezávislost

Chystáte na absolutní nezávislost na dodavateli elektrické energie, nebo nabíjet elektromobil a další spotřebiče s velkým odběrem elektřiny. V tu chvíli je třeba velká baterie a kombinace s dalšími zařízeními - například tepelné čerpadlo.

Co tedy zvolit?

Existuje několik variant, ze kterých můžete fotovoltaické systémy skládat. Hlavní věc je se rozhodnout, zda zvládnete všechnu energii spotřebovat, nebo zda si jí spíše chcete ukládat do baterie a pak spotřebovávat ikdyž slunce nesvítí.

Bez baterie

Tyto systémy jsou připojeny k elektrické síti a energii produkovanou solárními panely lze použít k napájení domácnosti nebo podniku. Přebytečná energie může být dodána zpět do sítě a vy tak můžete získat kredit za energii, kterou dodáváte do sítě.

S baterií

Tyto systémy zahrnují solární panely, baterie pro ukládání energie. Přebytečná energie může být dodána zpět do sítě a výrobce může získat kredit za energii, kterou dodává do sítě.

Co je potřeba k instalaci fotovoltaiky?

Pokud chcete nainstalovat fotovoltaický systém na svou střechu, budete potřebovat následující:

Střechu vhodnou pro instalaci

Ideální jsou střechy orientované na jih nebo jihozápad, bez stínů z okolních stromů nebo budov. Dobré jsou také střechy s mírným sklonem (od 15 do 40 stupňů).

Dostatečnou plochu

Aby systém mohl produkovat dostatečné množství energie, budete potřebovat dostatečnou plochu pro instalaci solárních panelů. Velikost závisí na mnoha faktorech, jako jsou vaše energetické potřeby, účinnost panelů a intenzita slunečního záření v oblasti.

Finanční zdroje

Instalace fotovoltaického systému může být nákladná, ale existují různé možnosti financování, jako jsou půjčky nebo leasingové programy. Dále může být systém podporován vládními dotacemi. Ceny se nejběžněji pohybují mezi 150 000 - 350 000 Kč.

Kvalifikovanou firmu

Instalace fotovoltaického systému na střechu vyžaduje odborné znalosti a zkušenosti. Proto je důležité najít kvalifikovanou a zkušenou firmu, která bude moci systém instalovat správně a efektivně. Více v článku Jak správně vybrat firmu pro instalaci fotovoltaiky

Povolení a smlouvy

Takzvané Uvedení do provozu by měla zajistit kvalitní firma automaticky. Připraví podklady a podá žádost k příslušné distribuční společnosti.

Máte zájem o realizaci?

Zanechte nám kontakt a my ho předáme vhodné firmě, která vám poskytne nezávaznou finanční nabídku.