Vše o fotovoltaice

Partner webu:

„Bez elektroauta bych elektřinu z elektrárny ani nespotřeboval“ říká Miroslav

Je to již 2 roky, co má pan Miroslav na střeše nově přistaveného salónu fotovoltaickou elektrárnu. Proč se pro ní rozhodl? Jak spotřebovává elektřinu? Na to jsme se ho osobně zeptali.

Děkuji vám, Mirku, že jste si našel čas na náš rozhovor. Proč jste se rozhodl nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu?

No, přiznám se, že jsem to udělal především kvůli penězům. Chtěl jsem snížit své náklady na elektřinu a také jsem se chtěl zbavit energetických společností.

Jak dlouho již elektrárna funguje a jaké jsou vaše zkušenosti s ní?

Instalaci jsme dokončili před 2 lety – ještě před vypuknutím krize po krachu Bohemia Energy a musím říct, že jsme velmi spokojeni s výkonem. Za plného slunce nám elektrárna vyrobí až 20 kWh, což nám plně pokryje spotřebu v domě, která je průměrně 16 kWh za den.

Jak řešíte přebytečnou elektřinu, kterou elektrárna vyrobí?

Přebytečnou elektřinu nevkládám zpět do sítě, raději si ji ukládám do baterií. Zakoupil jsem čtyři vysoce kapacitní baterie, které uloží velké množství elektřiny. Tu pak posílám nejvíce do elektromobilu.

A jaké jsou vaše zkušenosti s těmito bateriemi?

Zatím jsme s nimi spokojeni, ale je to docela nákladná záležitost. Máme čtyři baterie, které nám umožňují ukládat až 20 kWh elektřiny. Pokud bychom chtěli přidat další baterie, tak by to bylo poměrně drahé.

Jaká byla návratnost vaší investice?

Celková cena instalace se pohybovala okolo 350 000 Kč po odečtení dotace, ale návratnost investice se odvíjí od mnoha faktorů. V současné době, kdy cena elektřiny vystřelila raketově očekávám, že se nám investice vrátí již další rok. Původní návratnost byla 5 let, ale díky cenám energií se návratnost zkrátila na 3 roky.

Máte nějaké plány na další rozšíření vaší fotovoltaické elektrárny?

Momentálně nemáme žádné konkrétní plány na rozšíření, ale samozřejmě nevylučujeme, že bychom chtěli v budoucnu přidat další panely a zvýšit výkon.

A jak jste zvládli instalaci fotovoltaické elektrárny na střeše vašeho salonu?

Instalaci jsme zvládli celkem snadno, měli jsme na celý projekt firmu, která se postarala naprosto o vše. Byli jsme samozřejmě trochu nervózní, protože jsme si nebyli jistí, zda jsme si vybrali to správné řešení. Nicméně, jakmile jsme viděli, jak rychle se elektřina začala vyrábět, uvědomili jsme si, že jsme se rozhodli dobře. Stále nechápu, kolik elektřiny je to schopné vygenerovat.

Jak často používáte elektromobil a jak velké úspory přináší fotovoltaická elektrárna vaší rodině?

Elektromobil používám každý den, většinou na vzdálenosti okolo 150 km. Pokud jde o úspory, tak díky fotovoltaické elektrárně a elektromobilu se nám podařilo snížit náklady na elektřinu o více než 85%. Průměrně nyní spotřebujeme méně elektřiny, než dokážeme vyrobit, a tak přebytek ukládáme do baterií. Bez elektroauta bych elektřinu z elektrárny ani nespotřeboval.

Jaké další spotřebiče máte, abyste dokázali spotřebovat všechnu elektřinu, kterou vaše fotovoltaická elektrárna vyprodukuje?

Kromě elektromobilu mám také vícero dalších spotřebičů, které dokážou využít přebytečnou elektřinu. Například vířivku, kterou jsem si pořídil loni, abychom zvládali elektřinu spotřebovávat. 🙂 Jinak běžné vybavení domácnosti. To co spotřebuje nejvíce elektřiny je pračka, sušička, trouba. Ale není to nic zásadního, běží to jen občas. Pak jsou spotřebiče, které běží pořád – lednice, mrazák. Letos nám budou instalovat klimatizaci, což je ideální spotřebič – zapíná se jenom když svítí slunce.

Takže vířivka je vaše tajné zbraně proti nadměrné spotřebě elektřiny. To zní jako dobrý tip! A kdyby se někdo rozhodl, že si chce nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu, co byste mu poradil?

Pokud si někdo chce nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu, doporučil bych mu najít si kvalitního dodavatele, tak aby nemusel nic řešit. Je to pohodlné.

Děkuji za rozhovor přeji ať se daří.

Také děkuji, bylo mi potěšením.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Další články

Máte zájem o realizaci?

Zanechte nám kontakt a my ho předáme vhodné firmě, která vám poskytne nezávaznou finanční nabídku.